Kadagys (Juniperus communis)
Augalų šeima Cupressaceae
Sinonimai
–
Kilmė
Mažas amžinai žaliuojantis spygliuočių medis, siekiantis iki 4 m. Jis turi melsvai žalius spygliukus ir duoda gausybę melsvai juodų uogų. Kadagys natūraliai plačiai paplitęs, jį galima rasti augantį laukinėje gamtoje Šiaurės Amerikoje, Europoje (įskaitant Didžiąją Britaniją), Šiaurės Azijoje, Korėjoje ir Japonijoje. Aliejus daugiausia gaminamas Rytų Europoje, Prancūzijoje, Italijoje, Austrijoje, Vokietijoje ir Kanadoje
Gamybos būdas
Sutrintų, džiovintų (arba iš dalies džiovintų) uogų distiliacija garais. Pigesnis aukštos kokybės aliejus taip pat distiliuojamas iš spyglių ir medienos. Norint gauti 1 kg eterinio aliejaus, reikia iki 30–50 kg uogų arba 500 kg šviežių kadagio spyglių.
Aliejaus pobūdis
Aliejus, išskirtas iš spyglių ir medienos, nerekomenduojamas aromaterapijai, taip pat nerekomenduojamas iš fermentuotų uogų (žr. „Perspėjimai“). Aukščiausios kokybės kadagio uogų aliejus yra beveik bespalvis. Aromatas gaivus, su medienos ir maloniu pipiriniu atspalviu. Jo kvapo poveikis pakelia nuotaiką, tačiau taip pat šildo ir ramina; garsus afrodiziakas. Uogų aliejus yra šiek tiek saldesnis ir mažiau aštrus nei iš medienos ir spyglių. Tai bespalvis arba šviesiai geltonas skystis.
Aromato nata – vidurinė. Aromatas išlieka 2-3 dienas.
Pagrindinės sudedamosios dalys:
apha-Pinenas | 25.0 – 50.0% |
Myrcenas | 10.0 – 30.0% |
beta-Pinenas | 1.0 – 13.4% |
4-Karvomenthenolis | 0.5 – 9.0% |
D,L-Limonenas | 2.0 – 9.0% |
p-Cymenas | 0.1 – 3.0% |
Terpinolenas | 0.5 – 3.0% |
Kamfenas | 0.1 – 2.0% |
Savybės
Antireumatinės, antiseptinės, antispazminės, sutraukiančios, vidurių pūtimą mažinančios, randėjimą reguliuojančios, valančios, šlapimą varančios, stimuliuojančios mėnesines, nervus raminančios, antiparazitinės, randėjimą reguliuojančios, raminamosios, prakaitavimą skatinančios, tonizuojančios, žaizdų gydymui.
Terapinės savybės
Kadagys eterinis aliejus yra šildantis, stimuliuojantis ir tonizuojantis. Tai puikus gaivinantis ir detoksikuojantis priedas prie daugelio vonios ir masažo aliejų, taip pat gali būti naudojamas inhaliacijoms ir patalpų oro gaivinimui.
Pagrindinis kadagių aliejaus poveikis yra inkstams ir šlapimo sistemai. Tai tinka tiek gausiam, tiek negausiam šlapinimosi procesui ir yra vienas iš svarbiausių aliejų gydant cistitą, ypač kai jis pablogėja šaltu oru.
Kadagiai skatina šlapimo rūgšties ir kitų toksinų pašalinimą, kuris gali būti neefektyvus persišaldžius ir vangiai veikiant šalinimo sistemai. Dėl šios priežasties jis žinomas kaip kraujo valymo priemonė. Jis puikiai tinka su kiparisų aliejumi skysčių susilaikymui, nutukimui ir celiulitui gydyti, taip pat gali būti naudojamas šlapimo akmenims (naudoti esant apatinės nugaros dalies kompresams) ir podagrai (naudoti pėdų voniose ar kompresuose) gydyti. Kadagys aliejus yra svarbus gydant reumatą ir artritą, ypač šaltu oru. Sumaišykite su trinančiu aliejumi ir masažuokite pažeistas vietas arba naudokite kaip kompresą.
Tai geras aliejus, skirtas tonizuoti liaukų sistemą, ypač antinksčius ir kasą – naudokite voniose ir masažo mišiniuose. Jis taip pat naudojamas leukorėjai ir nesant, skausmingoms ar negausioms menstruacijoms gydyti. Anksčiau buvo manoma, kad nėščios moterys turėtų vengti kadagių aliejaus vartojimo, nes kadagio uogos, vartojamos į vidų, gali sukelti persileidimą, tačiau iš tikrųjų išoriškai naudojamas kadagių aliejus to neskatina ir esant įprastam praskiedimui yra saugus naudoti nėštumo metu.
Aromaterapijos naudojimo būdai
Riebios odos ir plaukų priežiūra, spuogai, šlapiuojanti egzema, hemorojus, žaizdos, celiulitas, artritiniai ir reumatiniai skausmai, raumenų skausmai, ne nėštumo laikotarpių mesntruacijų užsilaikymas, skausmingos mėnesinės, cistitas, priešmenstruacinis sindromas, nervinė įtampa, su stresu susiję sutrikimai.
Psichologinis profilis
Kadagių aliejus yra tinkamas, jei vaikystėje buvote nesuprasti ir vieniši. Galbūt atrodėte drovūs, laikėtės nuošaliai bijodami atstūmimo. Vėlesniame amžiuje tai galėjo peraugti į susvetimėjimą ir gebėjimo duoti bei priimti šilumą ir meilę trūkumą. Emocinės priežiūros trūkumas vaikystėje taip pat gali išaugti į aplaidumą rūpintis savimi fiziškai. Kadagių aliejaus naudojimas skatins optimistiškesnes perspektyvas ir prisidės prie šiltesnės ir draugiškesnės būsenos.
Puikiai tinka naudoti su:
Eteriniais aliejaus bergamočių, kedrų, kiparisų, smilkalų, snapučių, imbiero, levandų, pušų, rozmarinų, sandalmedžio ir visų kitų citrusinių aliejų.
Mūsų saugos patarimai
Dėl didelio alfa-pineno kiekio rekomenduojame vengti kadagių aliejaus oksidacijos laikant tamsioje, sandarioje talpykloje šaldytuve. Preparatuose, kuriuose yra jo, rekomenduojama pridėti antioksidanto.
Įspėjimai
Nors kadagių aliejus dažnai apibūdinamas kaip dirginantis odą, taip gali būti dėl to, kad rinką užplūsta netikri kadagių aliejai, kurie užmaskuoti kaip „gryni“. Žemesnės kokybės aliejai, išgaunami iš medienos ar uogų, dažnai maišomi su terpentinu. Inkstų liga sergantys žmonės turėtų vengti kadagio bet kokia forma, nes vartojant be specialių žinių jo poveikis gali būti nefrotoksiškas. Venkite nėštumo metu.
Nuorodos:
1. C. Wildwood “The Encyclopedia of Aromatherapy”, Vermont, Healing Arts Press, 1996
2. R. Tisserand, R. Young, E. M Williamson “Essential Oil Safety. A Guide for Health Care Professionals”, Churchill Livingstone ELSEVIER, 2014
3. S. Curtis “Essential Oils”, AURUM, London, 1996
4. R. Balz “The Healing Power of Essential Oils”, LOTUS LIGHT SHANGRI-LA, Twin Lakes, 1996
5. Л.ГДудченко, Г.П.Потебня, Н.А.Кривенко «Ароматерапия и аромамасаж», «Максимум», Киев, 1999